Kişisel Bilgisayarın Güvenliğini En Üste Çekmek

'Windows Ailesi' forumunda THE_MILLER tarafından 17 Aralık 2020 tarihinde açılan konu

Etiketler:
  1. THE_MILLER

THE_MILLER New Member

Ödül Puanları:
    1
    Merhaba,

Kişisel güvenliğinizin en üste çıkması için Windows işletim sistemlerine özel bir konu hazırladım, çünkü güvenlik sorunları en çok Windows işletim sistemlerinde yaşanmaktadır. Konuya başlamadan önce işletim sisteminizin güncel ve Windows 10 olması tavsiye edilmektedir.

Virus Security - Antivirüs Kullanmak

Antivirüs kullanmak virüslere karşı alınacak en temel ve en gerekli önlemdir. Antivirüs tercihi en az antivirüs kullanımı kadar önemlidir, bu nedenle iyi bir antivirüs yazılımı kullanmanız gerekmektedir. Bu konuda BitDefender, COMODO veyahut Kaspersky antivirüs yazılımları başarılıdır, antivirüs tercihi konusunda tercih edilebilir.

Network Security - Firewall Kullanmak

Firewall, yani ateş duvarı kullanımı her zaman gereklidir. Ağ tabanlı tehditler tehlikelidir, bunun içinde işletim sisteminizin yetersiz olan dahili Firewall'u yerine harici bir Firewall kullanmanız önerilmektedir. Firewall konusunda başarılı şirketler Kaspersky ve COMODO'dur, Firewall tercihinde mümkünse bu firmaların Firewall'larını kullanmanız önerilmektedir.

Browser Security - COMODO Ice Dragon Güvenlik Ayarları Yapılandırması

Windows işletim sisteminizde kullanabileceğiniz en güvenli tarayıcı COMODO Ice Dragon'dır. Bu tarayıcı kurduğunuz andan itibaren COMODO'nun güvenlik eklentileriyle birlikte gelmektedir. COMODO mühendisleri tarafından geliştirilen Firefox tabanlı bu tarayıcı, Firefox'un kendisinden daha güvenlidir. Bu tarayıcı ile birlikte kullanmanız gereken eklentiler ise uBlock Origin ve NoScript'tir. uBlock Origin reklamları ve sizi Web'de takip eden trackerları engeller, NoScript ise sizi XSS, ClickJacking gibi girişimlere karşı koruyacaktır.

Mail Security - Güvenli Mail Servisleri Kullanmak

Kullandığınız aktif Mail servislerinin güvenli olması gerekmektedir. Mail servisi olarak Gmail veyahut ProtonMail kullanmanız önerilir. Bu Mail servisleri güvenli Mail servisleridir, ve güvenliğe önem vermektedir.

Password Security - Güçlü Parola Kullanmak

BruteForce saldırılarına karşı önlem olarak güçlü parolalar kullanmanız tavsiye edilir. Parolanız en az 12 karakter, 1 sayı, 1 büyük harf ve 1 özel karakter içermelidir. Oluşturacağınız veya güvenliğini kontrol edeceğiniz parolayı Kaspersky Password Checker aracılığı ile kontrol edebilirsiniz.

Bu önlemlerin dışında bilinçli bir kullanıcı olmayı da ihmâl etmeyiniz. Güvenlik yazılımlarından önce en önemli şey bilinçtir.

2. KaliBot

KaliBot Moderator

Ödül Puanları:
    27
    Merhaba konu için teşekkürler ellerinize sağlık bunların yanına birde bilinçli bir şekilde davranıldığında ortaya çok daha olumlu sonuçlar çıkar.

3. matrr

matrr New Member

Ödül Puanları:
    3
    sen güvenlik diye birşeyin olduğuna mı inanıyosun :D

Bu Sayfayı Paylaş