Kali Linux ne DEĞİLDİR!

'Off Topic' forumunda TosunPASA tarafından 4 Şubat 2021 tarihinde açılan konu

1. TosunPASA

TosunPASA Active Member

Ödül Puanları:
    28
    merhaba

nedir mi demeli yoksa ne değildir mi demeli emin değildim
    ama şu bir gerçek
    İster adı Kali ister Parrot ister bilmem ne linux olsun, BOYACI FIÇISI değildir. aynı zamanda bireysel ego ve kişisel amaçlarınız için hazırlanmış bir seri de değildir.

Diğer Linux dağıtımlarından reel olarak tek farkı, baze bir debian ın alınıp içerisine "Güvenlik Testleri" yapabileceğiniz paketlerin doldurulmuş ve bunların çalışma esnasında gereken tüm ayarların hazır halinde bir seridir.

Ne acayiptir ki; bir ubuntu - manjaro - fedora .... kadar son kullanıcı için gerekli paketlerin bir kısmı içerisinde vardır ve istenirse debian repo larından indirebilirsiniz

Şimdi arkadaşlar
    zamanında bende Kali ile komşumun wifi sini hackleyerek özel hayatlarına müdahele ettim. evet SUÇLUYUM. ama işin içinde çaresizlik vardı. telekom binamıza tlf hattı çekmemiş ve diğer sakinler de hattın çekilmesi için baskı yapmadıkları için 1 yıldır yeni binada tlf hattı yok idi.
    ben kişisel olarak o baskı ve çalışmalar esnasında internet ihtiyacımı komşularımın wifi lerini hackleyip, haklarına tecavüz edip kullandım. bu yaptığım gurur verilecek bir olay değil. hatta bilinmesi halinde çok fazla sizleri sosyal hayat içerisinde uyandıracak bir durum
    aynı zamanda bazı şifreleri kırmak için de kullandım hatta daha performanslı olsun diye xeon işlemci ve ti serisi ekran kartı aldım 384bit lik aldım.

amacınız güvenlik testi ise... hiyerarşiyi bilmeniz ve bu işin temelini bilmeniz gerekiyor.
    işletim sistemi - network - şifreleme mantığı - tcp/ip hakkında temel bilgiler.

evet yukarda yazdıklarımı bilmeden de şifre-wifi-account lara erişebilir misiniz ?
    tabiki.
    seyredersiniz - okursunuz sıralamayı ezberler benden ondan daha hızlı erişebilirsiniz. tabiki benim hack bilgim olmadığını belirteyim
    ben monocrom ekranlar yani dos zamanında başladım bilgisayar kullanmaya. ilk defa pc olarak 8086 apricot f1 serisi dünya bankasının verdiği baby kasa 9inch ekranlı 720 lik diskletler ile çalışmaya başladım. ama tabiki herkes gibi amstrad ve commodore - amiga serilerine de eriştim ama x86 ayrı bir dünya idi.

istese idim bir hacker olur muydum ?
    değişkenleri çok fazla olan bu soruya ne cevab versem HATA etmiş olurum. teknik olarak evet bir hacker olamasam bile çok iyi bir exploiter olur idim. çünki kardeşim kadar sevdiğim ve dünyada sayılı exploiter lardan biri var özel dünyamda. defalarca eğitmek istedi. zamanın var. imkanın var öğreteyim bu iş benle ölmesin dedi.. ama kabul etmedim.
    herkesin hayata ve yaptığı işe karşı bir duruşu var.
    yaklaşık 30 ama görev olarak 25 yıllık bilgi işlem hayatımda amacım : SİSTEMİN DEVAMI ve PERFORMANSI oldu. ters mantık ile "hack öğrense idim daha performanslı olur idi" sözüne de pek inanmıyorum.

eskiden HACK, bilgisayar sistemlerine girip amacı sadece ZARAR VERMEK olan fiil -lerin genel adı iken; bugünlerde biohack dahil insan hackleme (psikoloji) birçok yerde farklı amaç için kullanılmaya başladı

hepsinin temelinde ise... neyi hack lemek istiyorsanız, onu iyi tanımanız vede amacınıza göre modifiye edebilmeniz gerek

hepimiz mr.robot filmine ağzımızdan sular akarak seyrettik. dünya seyretti.
    adam anında 100 lerce proxy den geçip anında şifrelere erişip ... işlere sn zaman diliminde erişiyor idi.. tabiki dizinin zaman dilimi yetmiyor. 1 proxy ile trust kurmak ve diğerine geçmek... ki artık dünya üzerinde güvenilir proxy kaldımı sorusu havada kalacak

aslına bakarsanız, gerçek hack filmi "kod adı kılıç balığı" filiminde daha doğru idi. jön adamımız herşeye erişebilmek için bir kütüphaneye ihtiyaç duyuyor idi ve o dosyaları da kimsenin aklına gelmicek ve unutulmak üzere olan mainframe ler üzerinde saklıyor idi. bir trust ilişki kurma süresi olsun, şifre bulma süreleri vs gerçeğe daha yakın.
    benzer olay "Zor Ölüm" serisinde de var idi.. farklı olsa da görevimiz tehlike de bile var idi.

tüm film/dizi-lerin ortak konusunda asıl hack işini insanlar üzerinde yapıldığıdır. yani bir bilgisayar güvenlik adımını geçmek için mutlaka o adımdaki insana ve ondaki bilgiye erişmek veya görevinden uzaklaştırmak gerektiği

tabiki bunu yapabilmek için sistemi bilmek gerekiyor. güvenlik seviyesi ve iş sıralaması vs vs diye uzar gider

Hacker olmak............... insana güzel bir his verdiğine eminim

ama dünyada kaç tane hacker var ?
    Lamer lar ile hacker ları vede exploiter ları karıştırmayalım

şuan özellikle kore taiwan rusya çin daki o başarılı çocukları saymaz isek..
    ve biraz da olaya SANATSAL bakacak olursak.... dünyada hacker sayısı 5 i, exploiter sayısı da 10 u geçmez.
    sistemleri hacklemek şifrelere erişmek.. evet bir hack .. o kesin.. ama işi yaparken izlemesinden zevk alabileceğiniz kişidir gerçek HACKER.
    Olay sadece karşı tarafa zarar vermek veya onu devre dışı bırakmak değil. gerçek HACK, karşıdaki sisteme erişip istediğiniz amaç ve yönde kullanabilmektir. aynı zamanda onu zombi yapabilmektir. Hatta bir Türk hacker bana, "girdiği sistemdeki tüm açıkları kapadığını sadece kendisinin erişebileceği bir backdoor bıraktığını" söyelmiş idi. işte bu adam hacker. kendisi haricindeki tüm erişimleri bloke edip karşısındakini kendine zombi etmiş adam.

hack - exploit bir süreçdir. araştırma inceleme gerekir. yansı ları bulmak - honeybox ları tesbit etmek - sniffer seviyeleri nedir - zombi-leriniz var mı ve toplam erişebildiğiniz cpu ve session sayınız nedir ?

milyon dolarlık sistemleri 2000 lira etmicek bir pc ile altüst edebilir misiniz ? teorik olarak evet.. ama pratik olarak HAYIR. cpu - bant yetersiz kalır. mutalaka zombilere ve ek session lara ihtiyacınız var. ayrıca tesbit anında karşı saldırıyı yönlendirmeniz gerek.. hatta yapabiliyorsanız karşı saldırıyı diğer yanlış hedefe yönlendirip dikkatleri dağılmışken siz rahatca işinizi yapabilmeniz gerek. yani işletim sistemini hack lemeden önce onu kullanan İNSAN ları HACK lemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

hack işini tavsiye ediyor muyum ? HAYIR

..................................

Kali yi "Kanlınızı öldürmek amaçlı bir silah olarak KULLANMAYIN".. asıl konu kimseye KAN DAVASI gütmeyin. para kazanmak - ün yapmak - BENNNN diyebileceğiniz bir iş için dünya yeterince büyük.

Kali veya adı ne ise. Linux lerin hepsi dünyadaki en kolay modifiye edilebilir ve performansı yüksek (sizin yönlendirmeniz ile) bir işletim sistemidir.
    Bunun ile günlük hayatınızda ihtiyaç duyabileceğiniz herşeyi yapabileceğiniz gibi, mikropsoft un hegomanyası ve paranızı zamanınızı kendi çıkarları doğrultusunda harcatmasına engel olursunuz

ne kadarlık bir pc de linux çalışır ?
    hepsinde çalışır - hiçbirinde çalışmaz

halen piyasada 720 lik bir disket üzerinden çalışabilen tek işletim sistemi olan Linux sizce hangi pc de çalışır?

modifiye den bahsettim. aktif servisleri açmanıza kapamanıza göre, kullandığınız dosya boyutlarına göre.... görsel efekt olsun multimedya ihtiyaçlarınıza göre değişken

bir compiz kullanacak ve performans istiyorsanız 4gb ddr3 ram olmasında fayda var. yanına da conky ve docky vs ile görsel şölen yaparsınız
    dosya sistemi vs derken... alışır gidersiniz.. ve başka yerlerde eksikliğini hissedebileceğiniz bir sistemdir.

Kali Linux bir araçtır.. AMAÇ DEĞİL!

Son düzenleme: 4 Şubat 2021
    ProHacker, tekroot, Al-Farabi ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. MrX

MrX Active Member

Ödül Puanları:
    28
    Çok doğru söyledin Hocam. Eline sağlık :)

3. ProHacker

ProHacker Albay

Ödül Puanları:
    18
    Mikropsoft hoşuma gitti. Ellerine sağlık. :)

Bu Sayfayı Paylaş