Anahtar Kullanmadan SSH Bağlantısı Kurma

'Dökümanlar' forumunda KaliBot tarafından 26 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

 1. KaliBot

  KaliBot Moderator

  Katılım:
  30 Haziran 2015
  Mesaj:
  600
  Beğeniler:
  102
  Ödül Puanları:
  27
  Bir bilgisayardan başka bir bilgisayara bağlanmanın en basit ve güvenli yolu SSH protokolünün kullanılması diyebiliriz. Bu protokolün kullanılması için öncelikli amacımızın A bilgisayarından B bilgisayarına giriş yapmak olduğunu yazımıza başlamadan önce belirtmek isteriz. Genel kullanım alanı ise kendinizin bulunduğu A bilgisayarı ile giriş yapmak istediğiniz uzakta kurulmuş ve çoğunlukla sunucu olarak adlandırdığımız B bilgisayarına bağlanmak olduğunu unutmamalıyız.

  [​IMG]

  Bağlantı yapabilmeniz için A bilgisayarda Debian tabanlı sistemlerde "openssh-client" paketine sahip olmanız gerekiyor. Yani ilgili paketi yüklemeniz gerekmekte:

  A bilgisayarında:
  Kod:
  apt install openssh-client
  Bu paketin kurulması yalnızca kendi bilgisayarınızdan, "SSH Sunucu" yüklü bilgisayarlara erişim yapmanızı sağlamaktadır. Yani dolayısıyla B bilgisayarında da "openssh-server" yüklü olması gerekmektedir.

  B bilgisayarında:
  Kod:
  apt install openssh-server
  A ve B bilgisayarlarında temel olan bu iki paketi karşılıklı kurduğunuzu varsayarsak A bilgisayarından B bilgisayarına bağlantı yapabilmek için aşağıdaki bilgiler gerekmektedir.
  • bilgisayarın IP'si veya DNS-host kaydı varsa hostname'i
  • B bilgisayarında var olan bir kullanıcı adı
  • B bilgisayarında bulduğunuz kullanıcının şifresi
  • B bilgisayarında SSH portunu değiştirmişseniz port numarası

  Bu bilgilere sahipseniz aşağıdaki gibi bir komut ile giriş yapabilirsiniz. Eğer port adresinin değiştirilmediğini düşünüyorsanız 22 yazmanız veya -p PORT Yazan yeri hiç yazmamanız gerekmektedir. Bu adımı geçtikten sonra sizden karşı(B) bilgisayardaki kullanıcının şifresini soracaktır. Eğer anahtar oluşturursanız (başka bir yazının konusu) bir daha bu şifreyi tekrar girmek zorunda kalmazsınız. Ve gerektiği durumda B bilgisayarına yalnızca anahtarı olan kişilerin girmesini sağlayarak güvenliği arttırabilirsiniz.

  ssh bdekikullanici@B_IPADRES -p PORT
   
  MrX bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş